Nově nabízíme prodej a montáž interiérových dveří PORTA. / 29.3. a 1.4. PROVOZOVNA ZAVŘENA

Jak vybrat koberec a jak jej udržovat?

Důležité kroky pri koupi koberce:

1. Udělejte si představu do jakých prostor a k jakému účelu bude určen a jaké na něj budete mít nároky.
Jednotlivé druhy koberců různých kvalit mají cíleně určenou vhodnost použití. Jsou koberce vhodné do obývacího pokoje, do dětského pokoje, další se hodí do ložnice, jiné jsou pro použití na chodbách. V kancelářích, bankách a hotelech najdou využití speciální krytiny pro vyšší zátěž.

2. Navštivte nás a poraďte se s naším kvalifikovaným pracovníkem.
Důležitým vodítkem pro Vaše rozhodnutí při koupi nové podlahové kobercové krytiny jsou informace o kvalitě a druzích nabízených podlahových krytin. Na prodejně Vám poradí a pomůže se správným výběrem kvalifikovaný pracovník a zboží Vám předvede. Další podrobné informace získáte z identifikačního štítku u každého jednotlivého zboží, kde je uveden materiál, šíře, symboly použití a cena. Kobercové krytiny jsou vyráběny z větší části ze syntetického materiálu; tj. polyamidový kabílek, polypropylenový kabílek, případná kombinace obou materiálů, s procentním podílem vlny či vlněný ze 100%. Tyto materiály tvoří kobercový vlas. Podklad koberce je vyráběn ze dvou základních materiálů, polypropylenové mřížky, tzv. actionbacking (AB) nebo filcového podkladu. Filc zvláště u bytových koberců vytváří lepší tepelnou a izolační vrstvu.

3. Chtějte koberec „na míru“.
Kvalifikovaný prodavač Vám spočítá kolik krytiny budete pro Váš prostor potřebovat s ohledem na nastavování koberce a případnou křivost místnosti. Pokud jste si jisti požadovaným rozměrem koberce za každých okolností přidejte alespoň pár cm jako rezervu právě z důvodů nerovných tvarů zdí a místností.

Přednosti koberců

Ačkoli se ještě přednedávnem brojilo proti kobercům pokrývajícím celou plochu podlahy a kladlo se jim za vinu, že se v nich koncentruje veškerá nečistota a slouží především jako líheň roztočů, odborníci sdružení v německém svazu zabývajícím se alergiemi a astmatem nyní koberce rehabilitovali.

Dospěli totiž k závěru, že při pečlivé údržbě jsou běhouny daleko zdravější než holá parketová podlaha. Až dvojnásobně totiž snižují koncentraci jemného prachu, jenž poletuje v ovzduší obytných místností.

Nezakryté dřevěné desky naopak posunují hladinu škodlivin, jež poškozují dýchací orgány, nad hranici, která je ve vnitřním prostředí přípustná.

Údržba a čištění

1. Preventivní údržba
Používejte ve všech vchodech rohožky – odstraní špínu a vlhkost z obuvi. Rohožky je nutno pravidelně čistit, aby se samy nestaly zdrojem špíny.

2. Pravidelné vysávání
Nejdůležitější při péči o Váš koberec je jeho pravidelné vysávání 2-3x týdně. Je však pravděpodobné, že i přes pravidelné vysávání, bude koberec za určitou dobu jevit známky znečištění. A tehdy je třeba provést důkladné vyčistění, kterým se z koberce odstraní hloubkové nečistoty.

3. Čištění koberců
Existují tři druhy čištění:

a) Čištění suchou cestou
Při této metodě se používá prášek, který je hrubý, mírně vlhký a má výraznou absorpční schopnost. Díky těmto vlastnostem na sebe váže prach a nečistotu. Tento prášek se na koberec nasype, nechá se působit (dle návodu) a poté se vysaje. Tato metoda je zvlášť vhodná pro všívané a tkané koberce s nízkou výškou vlasu, s výjimkou koberců vyrobených z bavlny. U koberců s vyšší výškou vlasu hrozí nebezpečí, že prášek zůstane v koberci a proto se čistění suchou cestou u těchto druhů nedoporučuje.

b) Čištění mokrou cestou
Jedním z čisticích prostředků, které můžete obecně použit pro každý druh koberce je tzv. mýdlová voda. Tento roztok vytvoříte smícháním 1 dílu kvalitního pracího prostředku na čistém vlny a 15 dílů vlažné vody. Můžete též použit speciální prostředky na čistění koberců, které jsou na trhu dostupné Nikdy nepoužívejte zásaditý šampon, saponáty pro domácnost, nebo šampony s obsahem čpavku. Důležité je dodržovat ředění, případný silnější roztok způsobí potíže při odstraňováni čisticího prostředku z koberce. Čisticí roztok se rovnoměrné nanese na celou plochu koberce, na znečištěných místech se nečistoty odstraní vlhkým hadrem. Čistění je třeba provádět tak dlouho, dokud se z koberce vylučuje nečistota. Poté je třeba koberec nechat řádné vyschnout a nechodit po něm, dokud není úplné suchý.

c) Strojové čištění
Tato metoda zvaná též parní čistění spočívá ve vstřikování roztoku velmi horké vody a vhodného saponátu do kobercového vlasu. Nečistoty jsou unášeny vodou, která je téměř okamžité odsáta výkonným systémem mokrého vysáváni Tato metoda je vhodná pro velmi znečištěné koberce a v kombinaci s čistěním mokrou cestou lze do původního stavu uvést i velmi špinavý a sešlapaný koberec. Pokud použijete čisticí stroj sami, je třeba dodržovat návod a nepřekročit koncentraci přísad uvedenou výrobcem. Pro dokonalý výsledek doporučujeme přenechat toto čistém profesionální firmě.

Údržba vlněných koberců

Vlastnosti vlněného koberce:
Přírodní vlákno – střižní vlna dýchá, absorbuje vlhkost a v případě suchého vnitřního vzduchu ji opět předává zpět do ovzduší. Přirozenou vlastností kvalitní střižní vlny je obsah tuku, který částečně odpuzuje nečistoty a vlhkost a dává vlasu elastičnost.

Každý vlněný koberec nejprve pouští vlas. Při běžném použití a správné údržbě po 3 – 4 měsících přestane. Jedná se o vlastnost vlněné příze, v žádném případě se nejedná o vadu koberce.

Péče o vlněný koberec:
Dlouhou životnost vašeho vlněného koberce podpoříte správným zacházením. Koberce nejvíce poškozuje vlhkost, dlouhodobé nečistoty a nesprávná údržba.

Podklad pod kobercem má být plochý, rovný a zcela suchý. Nerovnosti by se časem do koberce obtiskly a vlhko rozvíjí vytváření plísní.

Koberec nezatěžujte velmi těžkým nábytkem. Na nohy židlí a stolů připevněte ochranné podložky.
Přímo na koberec nikdy nepokládejte nádoby s pokojovými květinami, které zaléváte. Může dojít k nevratnému poškození vlasu koberce, zpuchření vláken pod kořenáči nebo vytvoření plísně.

Koberec nikdy neklepejte na klepadle. Části koberce ležící na hraně se mohou popotahováním a klepáním poškodit a může docházet k uvolňování uzlů.

Zamezte přímému slunečnímu záření na koberec, může docházet ke změnám barev.

Pod kusový vlněný koberec používejte podložku. Předejdete deformaci koberce, ochráníte jeho spodní stranu a zamezíte jeho klouzání.

U vlněných koberců postačí jednoduché vysávání prováděné po směru vlasu. Nepoužívejte rotační kartáče, které by mohly koberec poškodit.

Odstraňování skvrn:

1. Skvrny odstraňujte vždy tak rychle, jak je to jen možné.
2. Nejprve odstraňte povrch skvrny nožem nebo lžící. Postupujte při tom od kraje ke středu, abyste ji zbytečně nezvětšili.
3. Pak skvrnu odstraňte hadříkem nebo savým papírem. Snažte se při tom odstranit co nejvíce vlhkosti, např. tím, že se na papír postavíte.
4. Nedrhněte místo příliš. Váš koberec by mohl na postiženém místě silně změnit původní vzhled.
5. Ve většině případů lze zbytek skvrny odstranit vlažnou vodou, ev. trochou šamponu na koberce, suchou pěnou, popř. tetrachlórem (tetrachlórmetanem). V žádném případě nepoužívejte prací nebo čistící prostředky s tzv. změkčovadlem(optickým zesvětlovačem). Pokud použijete čistící prostředky, vyzkoušejte je nejdřív na zcela malé ploše.
6. Nenechávejte skvrnu příliš mokrou. Přes veškerou opatrnost by mohl vzniknout tmavý okraj kolem postiženého místa.Nechoďte po koberci, dokud neuschne

UPOZORNĚNÍ!
1. Aceton, odlakovač – nepoužívejte na materiály z acetátového hedvábí nebo tricelu.
2. Metylalkohol – je hořlavý a jedovatý.
3. Technický benzín – na citlivých materiálech nechává kontury, těžko se odstraňuje.
4. Peroxid vodíku – trvale poškozuje materiál, zesvětluje.
5. Nejdříve způsob odstranění skvrny vyzkoušejte na skryté části koberce (např na okraji). Jako tampóny používejte bílé (nebarvené) absorpční materiály z bavlny.

Druh skvrnProstředek na vyčištění
Máslo, tuk, krém na boty, silně olejové skvrnyAbsorpční tampón namočený v technickém benzínu, poté ředěný šampon na koberce (osvědčily se také gelové prací prostředky).
Limonáda, likér, inkoustová náplňpoťukávejte skvrnu zředěným čpavkem, poté studená voda.
Vínoposypte solí a nechte působit. Poté teplá voda nebo ředěný biologický práci prostředek.
Žvýkačkaodstraňovač žvýkaček (mrazicí činidlo). Je možno přetřít žvýkačku kostkou ledu aby ztuhla, poté potřete absorpčním tampónem namočeným v metylalkoholu a vyčistěte jako obvykle.
Fix, propisovací tužkapokud nestačí teplá voda a ředěný šampon na koberce, použijte absorpční tampón namočeny v metylalkoholu.
Lak na nehtypotřete absorpčním tampónem namočeným v acetonu. Pozor na barevné textilie (aceton odbarvuje!) Rychleschnoucí laky nelze odstranit v domácích podmínkách.
Lepidloředitelné vodou - namočte a vyčistěte. Pozor na oděry materiálu! Lepivá místa po odstraněných samolepkách setřete navlhčeným hadříkem nebo technickým benzínem. Rychleschnoucí lepidla nelze odstranit ani chemickým čistěním.
Asfaltseškrábnete, poté použijte absorpční tampón namočeny v technickém benzínu.
Rez, Měděnka, nesmyvatelný inkoustpřetřete ředěnou citrónovou šťávou a nechte 10-I5min. působit. Poté na skvrnu položte vlhký hadřík a přežehlete. Opakujte dle potřeby.
Plíseňroztok čpavku (1:10) a následně teplá voda. Pozor na barevné textilie (čpavek odbarvuje)!
Olejové barvynechte ztuhnout a oloupejte, na zbylou skvrnu přiložte sací papír a přežehlete vlažnou žehličkou.
Voskjakoukoli vodou, aceton nebo alkohol
Plastelína, modelářská hlínapokud není hmota zatvrdlá - vyloupejte a zbytek tzv. vytamponujte přitiskáváním hmoty zpět na postižené místo. Poté použijte rozpouštědle tuku nebo lehký benzin (INF). Poslední stopy odstraníte absorpčním tamponem namočeným v technickém benzinu či acetonu.
Pasta nebo vosk na parketyterpentýn.
Krém, rtěnkaředěný šampon na koberce, pokud je nutné - terpentýn.
Zvratkyroztok 1 dl čpavkového alkoholu a 6-7 dl vody
Krevčistá studená voda, u zaschlých skvrn biologický prací prostředek (2%).
Hořčice, výkalyředěný šampon na koberce s čajovou lžičkou octa, poté teplá voda.
Močvysušte houbou, poté chemický čistící prostředek na koberce.
Oharky, sazevysát, poté ředěný šampon na koberce.
Čokoládateplá voda, v případě nutnosti ředěný šampon na koberce
Čajteplá voda, ev biologický prací prostředek
celulózový lakodlakovač a v případě nutnosti tetrachlór, trichlór nebo terpentýn

* Některé skvrny jako od vína, kávy, rybízu se špatně odstraňují pokud nejsou ošetřeny okamžitě. Specializované čistící firmy disponují ale diversními prostředky, jejichž použití je lépe nechat na odborníkovi. V případě problému se s nimi poraďte.

Údržba a čištění kusových koberců:

Na běžnou údržbu se doporučuje vysávání. Na odstranění skvrn se doporučují čistící ubrousky nebo přípravek určený na odstranění skvrn např. Star nebo Mr.Teppich odstraňovač skvrn.

Na hlubší čištění, především u kvalitnějších koberců – z materiálu vlna, acryl a heatset se doporučuje čištění tzv. suchou cestou, kdy se na koberce nasype jemný prášek, který pohltí nečistoty a pak se vysaje. K dostání je ve specializovaných prodejných nebo v naší nabídce – Vanish –suché čištění.

Další doporučovanou možností je čištění pěnou – např.čistící prostředek na koberce Mr.Teppich, Peršan – kdy se vytvoří hustá pěna, která se nanese na koberec tak, aby nebyl úplně promáčen, a po vyčištění se koberec opět vysaje.

Čištění mokrou cestou se u kvalitnějších kusových koberců nedoporučuje, neboť může dojít k poškození apretury vlákna a to má za následek vypadání vlasové části koberce.

Žijí roztoči v kobercích?…. Nežijí!

Nepodložené mýty ohledně roztočů v kobercích byly jednoznačně vyvráceny německým zkušebním ústavem Aachen Forschungsinstitut e.V., který se na tuto problematiku specializuje.

Roztoči v kobercích nežijí, nemají v nich vhodné podmínky pro svůj život. V koberci mohou být pouze jejich vysušené exkrementy navázány na domácí prach, které se tam dostanou z postele, nebo pohovky. Neschopnost roztočů žít v kobercích potvrzuje zjištěná skutečnost, že v kancelářských prostorech, vybavených koberci se roztoči nevyskytují.

Roztoči, co jsou vlastně zač?
Roztoči jsou okem neviditelní členovci, rodově příbuzní klíšťatům. Průměrně měří cca 0,2 mm, hodně vyvinutý jedinec je až 0,5 mm velký. Bez mikroskopu je není možné pozorovat nejen pro jejich malou velikost, ale protože jsou průsvitní.

Čím se roztoči živí a co potřebují k životu?
Roztoči se živí zejména drobnými částečkami kůže, také plísněmi, bakteriemi a kvasinkami. Životnost roztočů jsou 2 – 4 měsíce a produkce jejich exkrementů je 200x vyšší než jejich váha. Ideální podmínkou pro jejich život je: teplota mezi 22 – 26 °C, nedostatek světla a vlhkost 70 – 80%. Nevydrží mráz, teploty nad +55°C, slunce a méně než 50% vlhkosti – všechny tyto faktory je zabíjí.

Kde tedy roztoči žijí?
Největší množství roztočů najdeme jednoznačně v matracích postelí. Jediná matrace obsahuje až několik milionů jedinců, kteří se v hojném množství nachází i v polštářích a přikrývkách.

Co je to vlastně alergie?
Zjednodušeně řečeno je alergie nepřiměřená reakce organismu na cizorodé látky – tzv. alergeny. Rozeznáváme venkovní alergeny způsobující alergii zejména na různé druhy pylů rostlin a alergeny domácího, bytového prostředí. V něm se vyskytují kromě alergenů z plísní, rostlin, hmyzu, domácích zvířat a bakterií i alergeny bytových druhů roztočů Dermatophagoides pteronyssinus a Dermatophagoides farinae. Nemocemi souvisejícími s alergií na roztoče významně přibývá, vyskytují se častěji než nemoci z alergií na rostlinné pyly.

Jak to je s alergiemi a alergeny v bytovém prostředí?
Pokud se po vyšetření od lékaře dozvíte, že trpíte alergií na bytový prach, znamená to, že máte alergii na výkaly roztoče v bytovém prachu, výtrusy plísně a další domácí alergeny. Průměrně 90% roztočových alergenů v bytě pochází z postelí. Jedná se především o výměšky roztočů, které po uschnutí vytváří malé částice, které víří vzduchem a do cca 15 min padají na podlahu a spojují se s běžným bytovým prachem. Bakteriální alergeny po rozvíření zůstávají ve vzduchu podstatně déle, i celý den.

Co dělat pro zmírnění alergií v domácnosti?
Náš životní styl je zcela jiný než našich předků. Dnešní člověk tráví větší část života v místnostech. I proto je různými alergiemi postižena velká část populace, další část trpí ekzémy, chronickou rýmou či astmatem. Značně snížit množství roztočových alergenů v domácnosti můžeme častou a stálou hygienou lůžka a lůžkovin, důkladným vysáváním a údržbou podlahových ploch. Velmi důležité je časté větrání a zabezpečení cirkulace vzduchu. Tyto návyky jsou nutné v případě, že v domácnosti již alergik žije, ale pro všechny ostatní jsou účinnou prevencí.

Potřebujete poradit?