KATEGORIE "PODLAHÁŘSKÉ PRÁCE" PROBÍHAJÍ ÚPRAVOU. / Nově nabízíme prodej a montáž interiérových dveří PORTA.

Laminátová nebo dřevěná podlaha – kterou si vybrat?

Je dřevěná podlaha lepší než laminátová?

Obecně nelze říci, že je laminátová podlaha lepší než dřevěná, a naopak. Obě mají své nesporné výhody, ale také nevýhody. Pokud máte děti prohánějící se po domě na odrážedlech nebo velkého psa s ostrými drápky, bude pro vás vhodnější kvalitní laminátová podlaha. Laminátová podlaha je též ideální pro lidi, kteří mají rádi moderní životní styl a nechtějí trávit svůj čas údržbou, či strachováním se, co se na podlahu rozlije. Chodíte doma často bosi? Pořiďte si dřevěnou podlahu, která lépe reaguje na vaše došlapy a vyzařuje z ní teplo..

Výběr podlahy je zkrátka velmi individuální záležitostí. A že má váš soused laminátovou či dřevěnou podlahu, na kterou nedá dopustit? Myslete na to, že pro vás nemusí být vůbec ideální.

Specifika podlah je třeba respektovat

Je několik věcí, které mají laminátové a dřevěné podlahy společné. Obě se mohou pokládat různými způsoby, například jako plovoucí podlahy, a dají se kombinovat s podlahovým topením. Podlahy se však také v mnohém liší. Laminátové i dřevěné podlahy mají svoji specifickou estetickou hodnotu i technické vlastnosti, které je třeba respektovat. Například se stížností, že dřevěná podlaha na světle změnila svojí barvu, v reklamačním řízení neuspějete. Je to něco, s čím jste měli dopředu počítat. V čem jsou dřevěné podlahy jiné než laminátové?

Dřevěné podlahy napříč generacemi

Dřevěné podlahy jsou generační podlahy s dlouhou životností, které se navíc dají bez problémů renovovat. Stávající povrch se zbrousí a rozestouplé spáry a nerovnosti opraví speciálním tmelem. Dřevěné podlahy pak získají nové lišty a na závěr se ošetří olejem nebo přelakují.

Podlahy ze dřeva vynikají přírodním, hřejivým vzhledem, díky kterému váš interiér získá na domácí atmosféře. Podlahy vytváří příjemné prostředí. Mezi další výhody dřevěných podlah patří vyšší elasticita. Podlahy jsou příjemnější na došlapování. Kromě toho dokážou lépe tlumit hluk a nárazy.

Podlahy ze dřeva vyžadují péči

Dřevěné podlahy se vyrábějí z mnoha druhů dřeva, které se mezi sebou liší nejen barvou a kresbou, ale také odolností. Ani nejtvrdší dřevo však neodolá písku, drápům domácích zvířat nebo tříkolkám vašich dětí. Podlahy ze dřeva jsou náchylnější na mechanické poškození než laminátové. Někoho může od jejich nákupu odradit náročnější údržba nebo třeba to, že časem mění svoji barvu.

Pokud dřevěným podlahám dopřejete náležitou péči a nebudete je tolik zatěžovat, odmění se vám svým krásným vzhledem. To ale vyžaduje čas, kterého je v současné době stále míň. Proto si spousta lidí oblíbila laminátové podlahy.

Snadná údržba i pokládka laminátových podlah

Laminátové podlahy nevydrží napořád, avšak pokud si zvolíte kvalitní laminátovou podlahu, můžeme Vám zaručit až doživotní záruku. V případě poškození laminátové podlahy umožňují výměnu poškozených lamel, což díky zámkovému systému není vůbec nic složité. Podlahu bez problémů položí bez odborné pomoci každý šikovný domácí kutil.

Laminátové podlahy vedou teplo lépe než dřevěné. Navíc jsou odolné vůči UV záření, nemění své barvy, bývají antistatické, antibakteriální a nehořlavé, jsou odolnější proti mechanickému poškození a snadno se udržují. Díky své konstrukční výšce je můžete jednoduše navázat třeba na keramickou dlažbu. Hodí se proto do velkých otevřených interiérů, ve kterých je použito více typů povrchových materiálů. Moderní design laminátových podlah nemusí vyhovovat všem zákazníkům. Nicméně pokud chcete laminátovou podlahu, která je imitací dřeva, netřeba zoufat. Designy  laminátové podlahy vypadají skutečně jako dřevěné.

Laminátové podlahy jsou hlučnější

Mnoho lidí se domnívá, že nevýhodou laminátových podlah je jejich hlučnost. Nicméně díky naší patentované technologii  SoftTech™ jsou Pergo podlahy velmi tiché. Pod laminátovým povrchem je skrytá vrstva pohlcující hluk, čímž se sníží zvuky, které obvykle slyšíte, když někdo chodí po podlaze. Tato technologie také zlepšuje absorpci energie a má lepší ergonomické vlastnosti než standardní laminátová podlaha.

Potřebujete poradit?