KATEGORIE "PODLAHÁŘSKÉ PRÁCE" PROBÍHAJÍ ÚPRAVOU. / Nově nabízíme prodej a montáž interiérových dveří PORTA.

Lepená nebo zaklikávací vinylová podlaha?

Jaký typ celovinylové podlahy si vybrat? Celoplošně lepené nebo zaklikávací…. Shrnutí výhod i nevýhod obou variant je v tomto článku.

Celovinylové podlahové dílce representují nejnovější generaci vysoce kvalitních a odolných podlah. Průchozí vrstva má na povrchu milióny mikro-keramických částeček, které činí podlahu trvanlivější a odolnější proti opotřebení a škrábancům.

Celovinylové podlahy jsou tvořeny z dílců, které se instalují s použitím lepidla nebo pomocí zaklikávacího systému, mezi lidmi známého z klasických laminátových plovoucích podlah.

CELOVINYLOVÁ PODLAHA CELOPLOŠNĚ LEPENÁ

Dílce k lepení se na našem trhu prodávají nejčastěji v tloušťce 2 – 2,5 mm. Vedou dobře teplo, což je velmi příjemné při zapnutém podlahovém vytápění.

Instalace je obtížnější ve srovnání s podlahami se zaklikávacím systémem pokládky. Zvýšená obtížnost je dána především vyššími požadavky na rovinatost podlahy. Podklad musí být před pokládkou pořádně vyrovnaný, k tomuto účelu se používá samonivelační stěrka. Šikovný kutil pokládku svépomocí zvládne, zas tak velká věda to není. U větších ploch je dobré si někde vypůjčit válec na srovnání nalepených dílců. Většina našich zákazníků raději volí v tomto případě pomoc profesionálů.

U celoplošně lepených dílců je nutno počítat s vícenáklady s vyrovnáváním betonového podkladu, popřípadě i obrušováním vrchní strusky u anhydritu, penetrováním podkladu a náklady na lepidlo samotné. Ve srovnání s vinylem na click je pořizovací cena materiálu nižší, zato pracnost je vyšší a tím i dražší.

Podlahové dílce se zpravidla lepí přímo na betonový podklad bez jakékoliv podložky, což sice na jednu stranu sníží náklady, na druhou stranu beton často přenáší kročejový hluk, což se dá u vinylových plovoucích podlah vhodnou podložkou výrazně omezit.

 

Pro správnou funkci podlahy je důležité nepodcenit:

  • perfektní rovinatost podkladu – nešetřit na vyrovnávací stěrce, pokud nebude kvalitní, výsledek může být velkým zklamáním
  • použití kvalitního lepidla

CELOVINYLOVÁ PODLAHA SE ZAKLIKÁVACÍM SYSTÉMEM POKLÁDKY

Plovoucí celovinylové podlahy považujeme za nejkomfortnější řešení podlah na trhu.

Spoje podlahových dílců jsou vybaveny patentovaným zaklicávacím systémem, tepelná propustnost materiálu je stejná jako u lepených dílců, tloušťka dílců je však vyšší, proto je efekt studené podlahy při vypnutém podlahovém vytápění znatelně příznivější.

Pod podlahu doporučuji vložit podložku, která snižuje kročejový hluk. Pozor, podložka musí být pod vinylové podlahy výrobcem určená, nelze použít např. miralon známy z laminátových podlah. Při použití nevhodné podložky hrozí prohýbání dílců a následné poškození zaklikávacích zámků.

Pokládka je velmi snadná, není pro ni potřeba žádné speciální nářadí, provádí se bez použití lepidla. Zakracování lamel se provádí naříznutím běžným lámacím nožem a následným zlomením. Zakracováním nevzniká žádný prach ani piliny.

Stále platí, že by měl být podklad pod vinylovou podlahu vyrovnaný, avšak dostatečná rovinatost je ±2 mm na 2 m.Stejná tolerance je požadovaná normou pro anhydrit.

V případě, že máte rovný anhydrit, není zbroušení vrchní strusky před pokládkou celovinylové plovoucí podlahy nutné.  Cenově po započtení všech prací nemusí být cena pořízení vyšší než u vinylové podlahy lepené..

Pro správnou funkci podlahy je důležité se zaměřit především na:

  • výběr kvalitních podlahových dílců
  • použití vhodné podložky (pro dosažení maximálního komfortu)
  • rovinatost podkladu v toleranci dané výrobcem
Potřebujete poradit?