Nově nabízíme prodej a montáž interiérových dveří PORTA. / 29.3. a 1.4. PROVOZOVNA ZAVŘENA

Na které parametry se při nákupu vinylových podlah zaměřit?

Při nákupu celovinylových plovoucích podlah je potřeba ohlídat některé důležité parametry, jinak se muže stát, že Vám nová podlaha moc radosti neudělá. V dnešní době se na trhu nabízí spousta výrobků, proto nemusí být vždy dobré vybírat jen podle barvy a ceny.

Při nákupu celovinylových podlah doporučuji dávat pozor především na tyto parametry:

  1. Zdravotní nezávadnost
  2. Celková tloušťka
  3. Tloušťka nášlapné vrstvy
  4. Odolnost proti UV záření
  5. Typ zaklikávacího systému
  6. Vhodnost pro podlahové vytápění

Zdravotní nezávadnost

Dobrý prodejce by Vám měl bez problémů na vyžádání předložit dokumenty prokazující zdravotní nezávadnost podlahy. U vinylových podlah  máme k dispozici na vyžádání testovací reporty renomovaných testovacích / certifikačních úřadů.

K prokázání zdravotní nezávadnosti máme (seznam neustále rozšiřujeme dle nejnovějších standardů):

  • Report testu na přítomnost Ftalátů,
  • SVHC test report ( testována přítomnost 169 nebezpečných chemických látek dle požadavku EU REACH),
  • Test report na přítomnost těžkých toxických kovů,
  • Test report přítomnosti formaldehydu,
  • Test report dle francouzských emisních požadavků VOC s výsledkem A+ (nejlepší možný výsledek)

Celková tloušťka

Na trhu jsou k mání celovinylové plovoucí podlahy různých tlouštěk, dokonce už od 3,2 mm. Obecně platí, že s nižší tloušťkou taky výrazně klesá kvalita. U nižších tlouštěk často nebývají zámkové spoje tak pevné a navíc se s každou chybějící desetinou milimetru více a více zviditelňují i minimální nerovnosti podkladu. Doporučuji volit tloušťku 5 mm.

Tloušťka nášlapné vrstvy

Podstatné kritérium jak vybrat tu pravou vinylovou podlahu je tloušťka nášlapné vrstvy. Platí, že čím větší tloušťka nášlapné vrstvy, tím větší odolnost podlahy. Přehled doporučených minimálních tlouštěk nášlapných vrstev v závislosti na typu místnosti je v následující tabulce.

Nášlapná vrstva

0,2 mm

0,3 mm

0,5 mm

0,7 mm

Zátěžová třída dle EN 685

22

23,31

23,33,42

23,34,43

DOMÁCNOSTI

Obývací pokoje

X

X

X

X

Vstupní haly

X

X

X

X

Kuchyně

X

X

X

X

Koupelny (suché)

X

X

X

X

KOMERČNÍ PROSTORY

Menší obchůdky

X

X

X

Hotelové pokoje

X

X

X

Učebny

X

X

X

Menší kanceláře

X

X

X

Chodby

X

X

Obchodní domy

X

X

Otevřené kanceláře (open office)

X

X

Letiště

X

Víceučelové haly

X

LEHKÝ PRŮMYSL

Prostory pro montáž elektroniky

X

X

Prostory pro přesné strojírenství

X

X

Skladové prostory

X

Výrobní haly

X

Odolnost proti UV záření

Dále je vhodné, aby měla podlaha ochrannou vrstvu proti UV záření pro zajištění stálobarevnosti. Především u levných vinylových podlah tato vrstva často chybí, podlahy pak brzy vyblednou.

Typ zaklikávacího systému

Existují různé zaklikávací systémy, které se neustále inovují. V Evropě je nejrozšířenější a již ověřený patentovaný systém od belgické společnosti Unilin (známý také pod označením UNICLIC), dálší kvalitní je švédský patent Valinge. Ostatní zaklikávací systémy mohou být dobré taky, nicméně to díky nižší rozšířenosti není tak jisté a jejich použití je rizikovější. Situace je taková, že zaklikávací systémy jsou patentované a výrobci musí odvádět vlastníkům patentu určitou částku za každý prodaný m2. Někteří výrobci se pak snaží na patentním poplatku ušetřit a používají vlastní nebo méně kvalitní zaklikávací systém.Proto při objednávce dejte na doporučení zkušeného prodejce podlahovin!

Vhodnost pro podlahové vytápění

Pokud máte podlahové vytápění, je nutné zvolit podlahu, která je k tomu určená. Tento parametr by měl uvádět výrobce. Každý se však při pokládce může snadno přesvědčit. Pokud jsou vinylové dílce vhodné pro podlahové vytápění, mají uvnitř sklolaminátovou vrstvu, která je při řezu jasně vidět. Tato vrstva výrazně omezuje roztažnost dílců při tepelných změnách. Pokud dílce tuto vrstvu nemají, pro podlahové vytápění by se používat neměly. Pozor – toto platí pro celovinylové dílce o celkové tloušťce nad 2 mm. Vinylové dílce s tloušťkou 2 mm určené k lepení se běžně i na podlahové vytápění používají a problém nezpůsobují, kvalitní lepidlo dílce udrží na svém místě.

Vinylové podlahy je možné používat pro podlahové vytápění umístěné v anhydritu nebo betonové mazanině.  V případě elektrického podlahového vytápění v anhydritu nebo betonové mazanině, je nutné umístit topné kabely minimálně 3,5 cm pod povrch podlahy. Většina vinylových podlah má omezení pro podlahové vytápění na 27°C, tento parametr platí pro povrch podlahy. Vinylové podlahy nemají moc rády rychlé střídání teplot, pozvolné snášejí mnohem lépe. Pokud do teplovodního podlahového vytápění pouštíte teplou vodu o teplotě až 40°C, neznamená to, že tak vysoká teplota bude i na povrchu podlahy. Anhydrit nebo betonová mazanina teplo roznese a vše může být v pořádku. U zaklikavacího systému pokládky je pak možnost povrchovou teplotu podkladu o trošku snížit použitím podložky. Platí, že u celovinylových podlah s vyšší tloušťkou narůstá i pevnost zaklikávacího spoje, která při použití s podlahovým vytápěním velmi důležitá.

Potřebujete poradit?